TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Rritet numri: Ja sa të burgosur presin lirinë pas ligjit për amnesti

Flaka - parë: 19 min

Drejtoria e Sanksioneve po përgatitet të lëshojë rreth 800 të burgosur, të mbuluar nga ligji i ri i amnistisë. Llogaritjet nuk janë bërë ende për numrin e saktë të njerëzve që do të dalin nga pas ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Shala kategorik: S’duhet të lejohet vizita e Vuçiq në Kosovë, kjo është arsyeja

Flaka - parë: 19 min

Politikani Granit Shala, vlerëson se në asnjë mënyrë nuk bën të lëjohet vizita e Presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Kosovë të cilën ai e ka paralajmëruar pas vrasjes sot në mëngjes të Oliver ...

485 artikuj të ndërlidhur »

Antikorrupsioni: Katër persona të heqin dorë nga disa funksione

Flaka - parë: 29 min

Ndryshime urgjente në Ligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit janë të nevojshme për të parandaluar akumulimin e më shumë funksioneve midis të njëjtëve personave, apelon ish anëtari i ...

Zbatimi i Ligjit të gjuhëve do të kushtojë afërsisht 2 milionë euro

Flaka - parë: 39 min

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve do të nxjerrë nga arka e buxhetit për vitin 2018 106 milionë denarë, ose afërsisht 1.7 milionë euro. Që të funksionojë Agjencia për ndryshimin e gjuhëve dhe ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Abetarja mbarëkombëtare arriti edhe në Ukrainë, kurse në Maqedoni ende nuk po lejohet!

Flaka - parë: 39 min

Pas 300 vitesh duhet të vini në Shqipëri, për ta parë nga afër vendin tuaj të origjinës, i cili është kthyer në një destinacion mjaft të preferuar turistik”.

12 artikuj të ndërlidhur »

Bujqit në Maqedoni kërkojnë kalendar për subvencionim dhe komunikim më të mirë me Agjencinë pagesore

Flaka - parë: 39 min

Blerje intervente, “naftë e gjelbër”, ndërtim i objekteve, themelim i fondit prej gjashtë milionë eurove mundësi për rritje shtesë, mbrojtje nga ndikimet e jashtme, stimulime për kooperativa ...

Çfarë parasheh Ligji për gjelbërim urban në Maqedoni?

Flaka - parë: 49 min

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar Ligjin për gjelbërim urban që parasheh më së paku 20% gjelbërim në secilën ngastër ndërtimore. Ligji thotë që secila komunë ka obligim të përpunoj kadastër të ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Fillon fushata për raportimin e ngacmimeve seksuale në Maqedoni

Flaka - parë: 49 min

Pas publikimit të skandaleve për ngacmime seksuale në Holywood, edhe në Maqedoni ka filluar një fushatë e tillë për të ngritur ndërgjegjen për ngacmimet seksuale.

3 artikuj të ndërlidhur »

Ligji për administratën me mënyrë të re sistematizimi

Flaka - parë: 49 min

Nëpunësit administrativ do të mund të kalojnë në nëpunës shtetëror. Ndryshimet e reja në Ligjin për nëpunës Administrativ parashikojnë që të angazhuarit për përfaqësim të drejtë të shqiptarëve nëpër ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Deponitë në Pollog, interesim nga kompanitë e huaja

Flaka - parë: 49 min

Problemi me mbeturinat në Maqedoninë ka bërë jehonë edhe jashtë kufijve, duke alarmuar kështu, kompanitë e huaja të cilat kohëve të fundit po shfaqin interesim për investim në këtë fushë.

5 artikuj të ndërlidhur »

Emri, Ahmeti kërkon përfshirjen e opozitës

Flaka - parë: 59 min

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në emisionin 200 që transmetohet sonte me fillin në orën 22:30 shprehet optimist për zgjidhjen e emrit, megjithatë paralajmëron se në bllokun maqedonas duhet të ketë ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Shumica parlamentare pret rritje të numrave në Kuvend

Flaka - parë: 59 min

Disa herë kemi parë që kryetari i kuvendit, Talat Xhaferi të vendosë në rivotim ligjin, për shkak të mungesës së kuorumit. Një gjë e tillë ndodhi edhe dje.

Freedom House: Maqedonia tashmë 20 vjet liri të pjesshme

Flaka - parë: 59 min

“Qytetarët e Maqedonisë kanë liri të pjesshme”, ka konstatuar organizata ndërkombëtare amerikane “Freedom House”, në raportin e ri për liritë në botë në vitin 2017.

25 artikuj të ndërlidhur »

Inspektorati komunal masa preventive ndaj ndotjes, Fetishi: Inspektim dhe dislokim të makinave nga sipërfaqet publike

Flaka - parë: 1 orë

Inspektorati komunal i komunës së Tetovës këto ditë ka ndërmarë masa preventive për të ndaluar edhe më shumë ndotjen e ajrit, duke inspektuar kështu kontrollet teknike të automjeteve si dhe aksionin ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Bujar Osmani viziton Shqipërinë, do të takohet me Metën, Ruçin, Bushatin e Bashën

Flaka - parë: 1 orë

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nesër për vizitë njëditore do të qëndrojë në Tiranë, ku do të realizojë takime me kreun ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Shtyhet takimi në “Jean Monnet” , VMRO-DPMNE-ja në dyshim për pjesëmarrje

Flaka - parë: 1 orë

Procesi “Jean Monnet” që duhej të ulë në tavolinë pozitën dhe opozitën në Maqedoni nuk do të mbahet më 25 dhe 26 janar, siç ishte paralajmëruar më ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Pavlopulos, shteti fqinj të respektojë historinë

Flaka - parë: 1 orë

Një ditë para vazhdimit të negociatave për emrin, presidenti grek Pavlopulos ka deklaruar se Greqia do t’i mbështeste aspiratat e Maqedonisë për anëtarësim në NATO dhe BE, vetëm në rast se kjo e ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Kasami do të padisë të gjithë mbështetësit e Karemanit

Flaka - parë: 2 orë

Bilall Kasami do të padisë të gjithë “Krahun i Shkupit” me në krye me ushtruesin e detyrës Nexhbedin Karemani, ka deklaruar për POST.mk,një funksionar i lartë i krahut të kësaj partie nga Tetova.

29 artikuj të ndërlidhur »

Dimovski: Ivanov të mos e nënshkruaj ligjin për gjuhët, të njëjtin ta dërgojë në kushtetuese

Flaka - parë: 2 orë

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilia Dimovski e ka ftuar presidentin e shtetit që të mos e nënshkruaj ligjin për përdorimin e gjuhëve. Por nëse do të ndodh e kundërta Dimovski paralajmëron se do ti kërkojë ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Ja dënimet për të gjithë pjesëmarrësit në komunikacion nëse nuk respektojnë rregullat

Flaka - parë: 2 orë

Të gjithë pjesëmarrësit në komunikacion duhet të jenë të kujdesshëm dhe të respektojnë rregullat e komunikacionit, në të kundërtën do të gjobiten. Nga Këshilli Republikan për siguri në komunikacion ...

4 artikuj të ndërlidhur »