TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Rezultatet preliminare: Kryetarët e rinj në 38 komunat e Kosovës

Evropaelire - parë: 6 orë

Në Kosovë u mbajt rrethi i dytë i zgjedhjeve për kryetarët e komunave. Nga 38 komunat e Kosovës, gara është zhvilluar në 19 prej tyre, në të cilat kryetari nuk u zgjodh në rrethin e parë, më 22 tetor.

6 artikuj të ndërlidhur »

Zimbabve: Partia në pushtet shkarkon presidentin Mugabe

Evropaelire - parë: 8 orë

Sipas raportimeve nga Zimbabve, partia në pushtet ka shkarkuar udhëheqësin e saj, presidentin Robert Mugabe. Zyrtarët e partisë thanë se partia ZANU-PF, në një takim urgjent më 19 nëntor, zëvendësoi ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Ministrat e Jashtëm të Iranit, Rusisë dhe Turqisë diskutojnë për Sirinë

Evropaelire - parë: 9 orë

Ministrat e Iranit, Rusisë dhe Turqisë janë takuar në Turqi, për të diskutuar luftën civile në Siri, para samitit të Sochit në Rusi. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusloglu, zhvilloi takimin në ...

Ushtria siriane rimerr bastionin e fundit të Shtetit Islamik

Evropaelire - parë: 10 orë

Media shtetërore siriane thotë se forcat qeveritare kanë rimarrë bastionin e fundit të militantëve të Shtetit Islamik (IS). Agjencia e lajmeve, SANA, ka raportuar se forcat qeveritare dhe aleatët e ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ministrat arabë takohen në Kajro për të diskutuar tensionet në rajon

Evropaelire - parë: 12 orë

Ministrat e Jashtëm arabë do të takohen sot për të diskutuar lëvizjet e Iranit në rajon, në një takim urgjent të kërkuar nga Arabia Saudite, në kohën e tensioneve midis dy rivalëve rajonalë.

10 artikuj të ndërlidhur »

Netanyahu: Siguria e Izraelit duhet të jetë prioritet në planin e paqes

Evropaelire - parë: 12 orë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se ai tashmë ia ka bërë të qartë SHBA-së se shqetësimet e sigurisë së Izraelit, duhet të jenë prioriotet, derisa Shtëpia e Bardhë po rifillon ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Truqia ndalon të gjitha ngjarjet e komunitetit LGBTI

Evropaelire - parë: 13 orë

Zyrtarët turq kanë ndaluar të gjitha ngjarjet nga grupet e komunitetit LGBTI në kryeqytetin e vendit, Ankara. Ndalimi hyri në fuqi të shtunën për një periudhë "të pacaktuar" dhe do të zbatohet për të ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Vendimi për Ratko Mlladiqin do të shpallet më 22 nëntor

Evropaelire - parë: 14 orë

Gjykata ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për krime të luftës, më 22 nëntor,do ta shpallë vendimin kundër ish-komandantit ushtarak të serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq.

8 artikuj të ndërlidhur »

Ministrat e Gjermanisë, Suedisë dhe Japonisë vizitojnë refugjatët Rohingya

Evropaelire - parë: 15 orë

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Suedisë dhe Japonisë kanë arritur në një kamp të refugjatëve në Bangladesh, për të parë kushtet e myslimanëve Rohingya, të cilët kanë ikur nga dhuna në Mianmari.

2 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Komandanti i forcave ajrore thotë se do të refuzojë urdhërat e presidentit

Evropaelire - parë: 16 orë

Komandanti amerikan i forcave bërthamore thotë se ai do t’i bëjë ballë çfarëdo urdhëri “joligjor” nga presidenti, për lancimin e ndonjë sulmi bërthamor.

7 artikuj të ndërlidhur »

Propozimi i SHBA-së për furnizimin e Ukrainës me armë

Evropaelire - parë: 17 orë

Ndihmës të lartë amerikanë do t’i propozojnë presidentit, Donald Trump, një plan 47 milion dollarësh për të financuar dhe shitur armë mbrojtëse Ukrainës.

4 artikuj të ndërlidhur »

Hetimi i OKB-së për armët kimike në Siri mund të zgjatet

Evropaelire - parë: 18 orë

Një zyrtar i lartë rus ka thënë se Suedia dhe Uruguaj kanë shkruar një draft rezolutë për të zgjatur hetimin e Kombeve të Bashkuara rreth asaj se kush është përgjegjes për sulmin me armë kimike në ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Ekuadori goditet nga dy tërmete të forta

Evropaelire - 18.11.2017

Dy tërmete të forta goditën Ekuadorin, duke shkaktuar dëme të mëdha, ndërsa nuk ka raporte për vdekje apo lëndime në njerëz, njoftoi presidenti i vendit, Lenin Moreno.

6 artikuj të ndërlidhur »

U gjetën pesë trupa të pakistanezëve të vrarë

Evropaelire - 18.11.2017

Autoritetet në Pakistan thonë se kanë gjetur trupat e pesë pakistanezëve të cilët me sa duket po planifikonin të kalojnë në Iran për në Evropës. Një zëdhënës i qeverisë së Baluchistanit tha se trupat ...

2 artikuj të ndërlidhur »

BE: Shkurtime buxhetore për Turqinë

Evropaelire - 18.11.2017

Në një marrëveshje buxhetore për vitin 2018, Bashkimi Evropian, njoftoi se fondet e destinuara për Turqinë do të zvogëlohen, duke ngritur dyshime rreth angazhimit të Ankarasë për demokracinë dhe të ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Spanja shpëton 500 emigrantë në Detin Mesdhe

Evropaelire - 18.11.2017

Autoritetet spanjolle thonë se rreth 500 emigrantë janë shpëtuar nga anijet e shpëtimit, pasi ata tentuan të kalojnë përmes detit Mesdhe nga Afrika. Francisco Bernabe, përfaqësuesi spanjoll në ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Haradinaj: Kosova është privuar nga e drejta për të lëvizur pa viza

Evropaelire - 18.11.2017

Kryeministri i Kosovës Rmaush Hradniaj pas takimit në Bruksel ka mbajtur një konferencë për media, ku ka bërë të ditur, ‘se çështja e liberalizmit të vizave për Kosovën ka dominuar takimet që janë ...

57 artikuj të ndërlidhur »

Sektori privat nxit rritjen ekonomike

Evropaelire - 18.11.2017

Rritja ekonomike në Kosovë në vitin 2017 pritet të arrijë në 4.4 për qind, nga 3.4 për qind sa ishte në vitin 2016, thuhet në raportin e fundit të Bankës Botërore.

7 artikuj të ndërlidhur »

Kthimi i besimit në institucionet e shtetit, më se i nevojshëm

Evropaelire - 18.11.2017

Ekspertë në Maqedoni thonë se krahas reformave t ë përfshira në planin qeveritar për t’i dhënë shtytje procesit të integrimeve, me shumë rëndësi është të punohet në kthimin e besimit të qytetarëve në ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Eliot Engel në vizitë disaditëshe në Kosovë

Evropaelire - 18.11.2017

Anëtari i Dhomës Përfaqësuese të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, po qëndron për vizitë disa ditëshe në Kosovë. Ai pritet të zhvillojë takime më udhëheqësit e institucioneve të ...

28 artikuj të ndërlidhur »