TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropaelire

Ndihmësit kryesorë të Trumpit kanë biseduar me hetuesit për lidhjet ruse

Evropaelire - parë: 12 orë

Dy anëtarë kryesorë të fushatës presidenciale të Donald Trumpit, janë takuar sot me hetuesit e Kongresit, që po e shqyrtojnë ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 dhe marrëveshjen e fshehtë ...

30 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Të shtëna alarmi kah anija iraniane në Gjirin Persik

Evropaelire - parë: 13 orë

Një zyrtar i mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara ka thënë se një anije patrulluese e Marinës amerikane sot ka shkrepur të shtëna alarmi kah një anije e Marinës së Iranit në pjesën veriore të Gjirit ...

9 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Gjyqtari e ka ndalur dëbimin e irakianëve

Evropaelire - parë: 13 orë

Një gjyqtar federal në Miçigen të Shteteve të Bashkuara e ka ndalur për kohë të pacaktuar dëbimin e më se 1,400 shtetasve të Irakut, që ishin paraburgosur gjatë fushatës kundër imigrantëve në gjithë ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Rusi: Policia i ka shpërndarë protestuesit në mbështetje të Navalnyt

Evropaelire - parë: 13 orë

Policia e Rusisë i ka shpërndarë sot protestuesit në qytetin siberian, Kemerovo, që ishin mbledhur për ta mbështetur politikanin opozitar, Aleksei Navalny, i cili tashmë po zhvillon fushatë intensive ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata Evropiane: Rusia do t'i paguajë kompensim të dënuarit për vrasjen e Nemtsovit

Evropaelire - parë: 14 orë

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka urdhëruar Rusinë t’i paguajë Temirlan Eskerkhanovit, 6000 euro kompensim, i cili është njëri nga burrat e dënuar në rastin e vrasjes së ish politikanit ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Kuvendi thirret në seancën konstituive pa u qartësuar shumica parlamentare

Evropaelire - parë: 14 orë

Me shumë paqartësi rreth krijimit të shumicës parlamentare, përbërja e re e Kuvendit të Kosovës pritet të mblidhet në seancën konstituive më 3 gusht .

131 artikuj të ndërlidhur »

Prishtina e jep ‘dritën e gjelbër’ për ndërtimin e xhamisë

Evropaelire - parë: 14 orë

Në Kosovë ka vazhduar debati për projektin e ndërtimit të xhamisë në lagjen “Dardania”, në Prishtinë. Ky projekt, me kërkesë të kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti është prezantuar të ...

46 artikuj të ndërlidhur »

Trump "sulmon" Sessions

Evropaelire - parë: 15 orë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, e ka kritikuar Prokurorin e Përgjithshëm, Jeff Sessions, njëherësh ish aleatin e tij, duke e cilësuar si “shumë të dobët”, pasi sipas tij, Sessions, ka dështuar të ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Rritet numri i vrasjeve të gazetarëve në Afganistan

Evropaelire - parë: 15 orë

Një vëzhgues i mediave afgane ka thënë se të paktën 10 gazetarë janë vrarë në Afganistan, në gjysmën e parë të vitit 2017, që shënon rritje prej 35 për qind nga viti i kaluar.

4 artikuj të ndërlidhur »

Hepatiti, sëmundje vdekjeprurëse nëse nuk zbulohet me kohë

Evropaelire - parë: 15 orë

Hepatiti viral është një infeksion që shkakton sëmundje akute dhe kronike të mëlçisë. Në Kosovë, ndonëse nuk ka statistika të sakta, profesionistë shëndetësorë thonë se nga kjo sëmundje prekë rreth ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti polak nënshkruan njërën prej tri reformave gjyqësore

Evropaelire - parë: 16 orë

Zyra e presidentit të Polonisë, Andrzej Duda, tha se ka nënshkruar në ligj njërën prej tri reformave në gjyqësi, të cilat kanë shkaktuar protesta masive në këtë vend.

18 artikuj të ndërlidhur »

Maqedonia dhe Shqipëria rivendosin komunikimin, në vjeshtë mbledhje e dy qeverive

Evropaelire - parë: 17 orë

Maqedonia dhe Shqipëria synojnë të hapin një faqe të re bashkëpunimi, pas përplasjeve që kishin periudhën e fundit lidhur me pozitën e shqiptarëve në Maqedoni.

72 artikuj të ndërlidhur »

Volker: Uashingtoni po shqyrton dërgimin e armëve në Ukrainë

Evropaelire - parë: 17 orë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për konfliktin në lindje të Ukrainës, Kurt Volker, i tha BBC-së se Uashingtoni është duke shqyrtuar dërgimin e armëve për forcat qeveritare të Ukrainës që ...

27 artikuj të ndërlidhur »

Iranit i kërkohet shfuqizimi i dënimit me vdekje për rastet e drogës

Evropaelire - parë: 18 orë

Ligjvënësit iranianë kanë propozuar ndryshime për ligjin e ashpër kundër drogës, të cilat parashohin shfuqizimin e dënimit me vdekje për disa vepra të lidhura me drogën.

4 artikuj të ndërlidhur »

Ymeri: Thaçi nuk është mbret, por president

Evropaelire - parë: 18 orë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka thënë se rregullat kushtetuese në Kosovë janë të qarta lidhur me atë se kujt i takon mandati për formimin e qeverisë së re.

12 artikuj të ndërlidhur »

Azerbajxhani arreston hakerë për "vjedhje të miliona dollarëve"

Evropaelire - parë: 18 orë

Shërbimi i Sigurisë Shtetërore i Azerbajxhanit (DTX) tha se ka arrestuar anëtarë të dyshuar të një grupi ndërkombëtar të hakerëve, të cilët kanë vjedhur miliona dollarë nga bankat.

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së voton për sanksionet kundër Rusisë

Evropaelire - parë: 19 orë

Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara pritet të votojë sot një ligj, i cili godet me sanksione të reja Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut. Masa dypartiake, e dakorduar në fundjavë, synon të ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Vatikani mbyll shatërvanet për shkak të thatësirave

Evropaelire - parë: 19 orë

Vatikani ka nisur të mbyllë shatërvanet e tij të famshëm, për shkak të thatësirave në shumë pjesë të Italisë. Radio Vatikani tha se ky hap është në përputhje me mësimet e Papa Françeskut për mjedisin.

14 artikuj të ndërlidhur »

Gjykata refuzon të dërgojë në paraburgim Gruevskin

Evropaelire - parë: 20 orë

Një gjykatë në Shkup ka refuzuar të dërgojë në paraburgim ish-kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarë të tjerë, përpara nisjes së gjykimit të tyre mbi akuzat për mashtrim ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Edhe një qark i Afganistanit bie nën kontrollin e talibanëve

Evropaelire - parë: 21 orë

Një zyrtar afgan tha se talibanët kanë marrë kontrollin e një qarku në juglindje të Afganistanit - të tretit me radhë brenda pak ditësh. Qarku Jani Khel i provincës Paktia ra pas disa ditësh luftime, ...

2 artikuj të ndërlidhur »