TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

DW

Koment: Izraeli kthehet në mollë sherri në Uashington

DW - parë: 59 min

Emërimi i David Friedman ambasador i ri i SHBA në Izrael është një sinjal i keq. Me një përfaqësues ekstremist në rajon, SHBA e humbasin rolin si ndërmjetësuese në konfliktin në Lindjen e Afërt, ...

Londra para kërkesës për Brexitin

DW - parë: 1 orë

Kryetarët e tjerë të shteteve dhe të qeverive nga 27 shtete të tjera të BE demonstruan unitet në 60 vjetorin e Marrëveshjeve të Romës. Kurse Britania e Madhe do të paraqesë të mërkurën formalisht ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Çfarë do të thotë lirimi i Mubarakut për Egjiptin

DW - parë: 1 orë

Pas gjashtë vitesh në arrest, ish-diktatori egjiptian Husni Mubarak është sërish i lirë. Kjo në një kohë kur shumë aktivistë të revolucionit dergjen në burgje.

3 artikuj të ndërlidhur »

CDU fiton zgjedhje rajonale me shumicë të madhe votash

DW - parë: 10 orë

CDU fitoi të dielën me një shumicë të madhe votash zgjedhjet në Landin e Zarës. Kjo fitore thellë e ka dekurajuar kampin socialdemokrat, që kërkon t'i fitojë sivjet zgjedhjet parlamentare.

2 artikuj të ndërlidhur »

Youtube: Mbrojtje e rinisë apo censurë?

DW - parë: 22 orë

Një filtër i ri i Youtube kërkon të mbrojë të rinjtë nga videot me përmbajtje të papërshtatshme. Me këtë janë bllokuar edhe videot e komunitetit homoseksual e transgender, që reagoi menjëherë.

"Atmosferë proeuropiane në Bullgari"

DW - parë: 22 orë

Të dielën (26.03) bullgarët zgjedhin parlamentin e ri. Deputeti gjerman, Gernot Erler mendon se bullgarët kanë përfituar nga politikat proeuropiane të qeverive të tyre.

13 artikuj të ndërlidhur »

Koment: Dështimi i Donald Trump

DW - 25.03.2017

Mosmiratimi i ligjit për shëndetësinë është një dështim i hidhur për presidentin amerikan. Donald Trump. Por fillimisht nga ky dështim përfitojnë miliona amerikanë, mendon Miodrag Soric.

45 artikuj të ndërlidhur »

Efektet e acarimit politik tek përgatitjet për zgjedhjet parlamentare

DW - 25.03.2017

Dy partitë opozitare në Shqipëri, Partia Demokrate e ajo Republikane nuk kanë paraqitur anëtarët për komisionet zonale zgjedhore. Vendet e tyre do të plotësohen nga shoqëria civile.

2 artikuj të ndërlidhur »

Merkel: Shumë e majtë për të djathtët e CDU-së

DW - 25.03.2017

Në kohët më të mira politike të Angela Merkelit atyre nuk u dëgjohej zëri. Tani kritikët më konservatorë të CDU-së rebelohen kundër kryetares së partisë dhe kancelares gjermane.

Koment: Jubile në kohën e krizës - BE mbush 60 vjet

DW - 25.03.2017

Një ditëlindje jubilare, e pa kurfarrë shkasi për festime të mëdha. Kjo në një kohë kur BE mund të konsiderohet si një histori suksesi. Kriza e tanishme është një shans, mendon Alexander Kudascheff.

3 artikuj të ndërlidhur »

Deklaratë e përbashkët në 60-vjetorin e themelimit të BE-së

DW - 25.03.2017

Krerët e qeverive dhe vendeve të BE-së në një ceremoni festive nënshkruan deklaratën e përbashkët me rastin e 60-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve të Romës, për një të ardhme të përbashkët në ...

33 artikuj të ndërlidhur »

Europa ime: Shpejtësia ime

DW - 25.03.2017

Një Europë e shpejtësive të ndryshme: Po si mund të funksionojë kjo? Nismëtarët e kësaj ideje shfaqen sot si demokratë, por humbësit do të luajnë një ditë me kartën nacionaliste, paralajmëron ...

Festimet e BE: Papa pret krerët europianë

DW - 25.03.2017

Para festimeve të 60-vjetorit të Marrëveshjeve të Romës, Papa Françesku ka pritur krerët e shteteve dhe vendeve të BE. Ai kërkoi rikthimin tek parimet bazë të unionit, tek solidariteti.

10 artikuj të ndërlidhur »