TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bota.al

Disa thënie për t’ju dhënë kurajo, në momentet tuaja të vështira…

Bota.al - parë: 10 orë

“Ëndërro gjëra të mëdha, puno fort, përqendrohu dhe rrethoje veten me njerëz të mirë”. “Mbushe mendjen me mendime optimiste”. “Dyshimi i vret më shumë ëndrrat, krahasuar me dështimin”.

Nasa zbulon një rrjet kanalesh nëntokësore akulli në Hënë

Bota.al - parë: 11 orë

Një anije e Nasës që orbiton vazhdimisht rreth satelitit tonë natyral zbuloi disa puse të vegjël në një krater afër polit verior të Hënës që shkencëtarët besojnë se janë hyrjet nën një rrjet ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Tani buzëqeshja e Mona Lizës është nanometrike

Bota.al - parë: 12 orë

Shkencëtarët nga Insituti Teknologjik i Kalifornisë “pikturuan” portretin e famshëm duke përdorur një teknikë të quajtur “origami e ADN-së” me të cilën mund të programosh vargje të ADN-së për të ...

Kush është Marta Kostyuk, 15 vjeçarja që po shkëlqen në Australia Open

Bota.al - parë: 12 orë

Një vajzë, vetëm 15 vjeçe, është kthyer në sensacionin e Open Australia quhet Marta Kostyuk, është ukrahinase dhe është klasifikuar në raundin e tretë nga faza paraprake.

“Në kërkim të lumturisë”, filmi fantastik i mesazheve të fuqishme motivuese

Bota.al - parë: 19 orë

Ka kaluar më shumë se një dekadë nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm ëill Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen time si një ndër më të bukurit ...

6 shenja të qarta të lodhjes mendore. Lexoni edhe mbi këshillat se si t’i menaxhoni këto shenja

Bota.al - parë: 19 orë

Të ndodh të ndihesh shpesh i lodhur? Të ndihesh sikur nuk ia del dot më mbanë? Trupi në këtë gjëndje të jep sinjale. Edhe shëndeti mendor i një personi lodhet dhe kjo është arsyeja se pse truri ka ...

Despotizmi është kudo rrotull nesh. Paralajmërimet e Montesquieu

Bota.al - parë: 19 orë

Nga Vickie B. Sullivan Eshtë e zakonshme për qytetarët e vendeve liberale, demokratike që të besojnë se despotizmi është i huaj për eksperiencën e tyre.

2 artikuj të ndërlidhur »

Respektoji prindërit, pasi janë personat më me vlerë që ke në jetë. Të gjithë duhet t’i lexojnë këto fjalë

Bota.al - parë: 20 orë

Gjithmonë duhet t’i duash dhe t’i respektosh prindërit. Nuk ka vend për një “Pse?” në këtë pohim. Pse duhet t’i respektosh prindërit? Kjo duhet bërë sepse ata e meritojnë.

Mediat dhe Fejsbuku, fundi i një “dashurie” që duhej të kish mbaruar kohë më parë

Bota.al - parë: 20 orë

Nga Franklin Foer Mark Zuckerberg lëvizi me shpejtësi, dhe në pak kohë shkaktoi një pështjellim të madh. Ka tronditur botën e gazetarisë, duke reduktuar në mënyrë radikale vlerën e reklamave ...

Ekspozimi ndaj rrezeve X, ja dëmet që i shkaktohen organizmit

Bota.al - parë: 21 orë

Është në praktikën e përditshme mjekësore që për të vendosur mbi sëmundjet e sakta që kanë pacientët, u kërkojnë një grafi, apo shpesh një skaner, i cili kryhet edhe me lehtë.

6 artikuj të ndërlidhur »

Kur Edouard Schneider i dedikonte vajzës së tij Mathilde librin për Pellazgët (1894): “Në damarët e tu rrjedh gjak ...

Bota.al - parë: 21 orë

Nga Aurenc Bebja* Francë – 14 Janar 2018 Në fillim të veprës me titull “Une race oubliée; les Pélasges et leurs descendants – Një racë e harruar; Pellazgët dhe pasardhësit e tyre” të Edouard ...

Kurrë mos u dorëzo! 20 mesazhe të fuqishme për jetën

Bota.al - parë: 21 orë

Kur përballesh me një sëmundje të rëndë, një nga gjërat më të rëndësishme që të duhet përgjatë ditës, është pak frymëzim që të të bëjë të mos e shohësh çdo gjë bardhezi, por me ngjyrat e veta.

Zoti nuk mjafton, është koha e “Super Fesë”

Bota.al - 17.01.2018

Përhapen kudo besimet “e dukshme”. Megjithatë, është tashmë një fenomen global, një lloj spiritualiteti transversal, ku bashkëjetojnë instikti i vetë-fuqizimit dhe hyjnizimi i aspekteve të ...

Amerika do të financojë kërkimet për të krijuar patogenë më vdekjeprurës

Bota.al - 17.01.2018

National Institute of Health në Amerikë (NIH), agjensia e kërkimeve biomjeksore më e madhe në botë, njoftoi se do t’i japë fund një moratoriumi prej 3 vitesh për të financuar projekte kërkimi për të ...

The Terror: historia enigmatike e vërtetë, mbi të cilën bazohet prodhimi i ri i AMC

Bota.al - 17.01.2018

Ka dalë një trailer i atij që do të jetë një nga sukseset e AMC këtë pranverë, “The Terror.” Një miniseri prej 10 kapitujsh që tregon historinë e një ekspedite të një kapiteni britanik, John Franklin ...

Zbritje e skajshme e temperaturave, në qytetin më të ftohtë të botës

Bota.al - 17.01.2018

Autoritetet e menaxhimit dhe parandalimit të fatkeqësive aktivizuan gjendjen e alarmit në republikën ruse të Yakutia-s në verilindje të Siberisë, menjëherë pasi temperaturat zbritën poshtë 60 gradëve.

Ofruan në shitje një pikturë për 800 $, pa e ditur se ishte një Rembrand

Bota.al - 17.01.2018

Pse kemi një pikturë në dhomën e ngrënies? – mendonte vazhdimisht Ned Landau gjatë fëmijërisë se vet. Bashkë me dy vëllezërit e tij Roger dhe Steven nga Nju Xhersi nuk i shihnin asnjë të mirë asaj ...

“Të rrosh a të mos rrosh?” Kjo është dilema më e madhe në realitetin tonë…

Bota.al - 16.01.2018

Jeta është gjëja më e shtrenjtë që na është falur dhe si e tillë ajo meriton respektin e duhur nga ne. Nga njëra anë, ajo mbrohet me fanatizëm nga parimet fetare dhe nga ana tjetër është vetë detyra ...