TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Alsat

Kanabis tek adoleshentët shkakon dëmtim afatgjatë të trurit dhe skizofreni

Alsat - parë: 24 min

Adoleshentët që pinë duhan rregullisht kanabis vuajnë nga dëmtimi afatgjatë i trurit dhe janë në rrezik shumë më të madh për zhvillimin e skizofrenisë.

Turqia e dënoi njohjen holandeze të “gjenocidit armen”

Alsat - parë: 54 min

Ministria turke e Punëve të Jashtme e dënoi njohjen holandeze të gjenocidit ndaj armenëve para njëqind viteve. “E dënojmë ashpër vendimin e Dhomës së ulët të Parlamentit holandez që ngjarjet e vitit ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Zvicër, zvogëlohet fluksi i emigrantëve ilegal

Alsat - parë: 54 min

Autoritetet në Zvicër kumtuan se numri i emigrantëve ilegalë të cilët kanë hyrë në vend vitin e kaluar, është zvogëluar pothuajse për gjysëm në krahasim me fluksin rekord në vitin 2016.

4 artikuj të ndërlidhur »

Junker zbret në Shkup, takime me udhëheqësin e shtetit

Alsat - parë: 1 orë

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker turneun e tij në Ballkan do ta fillojë të dielën më 25 shkurt me vizitën në Maqedoni, në suaza të së cilës më 1 mars do t’i vizitojë të gjitha gjashtë ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Çështja për emrin në rend dite të takimit Cipras – Merkel në Bruksel

Alsat - parë: 1 orë

Çështja për emrin e Maqedonisë do të ejtë në rend dite të takimit të kryeministrit grek, Aleksis Cipras me kancelaren gjermane, Angela Merkel, që do të mbahet sot në Bruksel në kuadër të takimit ...

45 artikuj të ndërlidhur »

Kosovë, Kuvendi mban seancë të jashtëzakonshme për demarkacionin

Alsat - parë: 1 orë

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite është ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e ...

369 artikuj të ndërlidhur »

Ditë e hapur në Kuvendin e Maqedonisë

Alsat - parë: 1 orë

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot do të jetë i hapur për të gjithë qytetarët e Maqedonisë. Vizitorët do të kenë mundësi të shohin brendësinë e ndërtesës si monument i rëndësishëm historik i ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Rusia “ka përgjegjësi unike” për vrasjet në Siri

Alsat - parë: 1 orë

Shtetet e Bashkuara kritikuan Rusinë për bombardimet në enklavën e Goutas Lindore të Sirisë, duke thënë se Moska ka “përgjegjësi unike” për vrasjen e mbi 400 njerëzve atje, në javën e fundit.

5 artikuj të ndërlidhur »

Na pret fundjavë e ftohtë dhe me borë

Alsat - parë: 1 orë

Moti nesër do të jetë me vranësira, pasdite me reshje të përkohshme lokale të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës, posaçërisht në pjesët perëndimore dhe jugore.

30 artikuj të ndërlidhur »

Miliarderi jep 42 mln dollarë për të ndërtuar orën 10 mijë vjeçare

Alsat - parë: 11 orë

Një orë e gjatë rreth 152 metra e dizenjuar për të inkurajuar të menduarin në distanca të gjata por ndërtohet brenda një rruge malore në Teksasin Perëndimor në pronën e pronarit dhe themeluesit të ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Bëhet relalitet, mund të rezervoni dhomë hoteli në hapësirë

Alsat - parë: 13 orë

Mongoli miliarder i hoteleve, Robert Bigelow ka në plan që ti japë mundësi njerëzve të rezervojnë në një hotel në hapësirë deri në vitin 2021. 72-vjeçari, i cili e bëri pasurinë e tij nëpërmjet ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Afrika e Jugut do t’u kthejë tokat të “zinjve” që nga viti 1600

Alsat - parë: 13 orë

Presidenti i ri i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa, është zotuar të kthejë tokat e fermerëve me ngjyrë të marra nga të bardhët që prej vitit 1600. Qeveria planifikon të përshpejtojë rishpërndarjen e ...

Korridori më i gjatë i kristaltë në qiellgërvishtësit më të lartë të botës

Alsat - parë: 14 orë

Një tjetër mrekulli arkitekturore do të shfaqet në Kinë me ndërtimin e një korridori prej 300 metrash që do të lidhë katër rrokaqiej në qytetin Chongqing Raffles.

Autobusi rrëzohet në humnerë, 44 të vdekur

Alsat - parë: 14 orë

Të paktën 44 persona kanë vdekur në Peru, pasi një autobus u rrëzuar në një humnerë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Arequipa, Peru dhe kjo është aksidenti i dytë tragjik që ndodh brenda vitit.

8 artikuj të ndërlidhur »

Vijojnë bombardimet në Siri, rriten viktimat mes civilëve

Alsat - parë: 15 orë

Forcat qeveritare siriane kanë vijuar me valën e sulmeve ajrore dhe përdorimin e artilerisë së rëndë në rajonin e rrethuar nën kontrollin e rebelëve, Ghoutën lindore.

4 artikuj të ndërlidhur »

Kinë, turistët sfidojnë lartësinë mbi urën e qelqtë (VIDEO)

Alsat - parë: 15 orë

Vitin e Ri Hënor, turistët kinezë vendosën ta festojnë duke përshkuar urën e qelqtë më të gjatë në botë, në rajonin e Henanit. Ura përbëhet nga 1.000 panele xhami, shtrihet në një gjatësi prej rreth ...

​Sllovaki, vetura shtyp fëmijët, 12 të lënduar

Alsat - parë: 15 orë

Dymbëdhjetë fëmijë janë lënduar sot kur një veturë ka hyrë në mesin e tyre jo shumë larg qytetit Poprada, në verilindje të Sllovakisë, ka thënë zëdhënësi i policisë, Daniel ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Mickoski: Do të kthejmë përmendoren e Qosetos

Alsat - parë: 16 orë

VMRO DPMNE-ja opozitare ka dënuar aktin e largimit të përmendores së Qosetos para gjykatës në Shkup. Në reagimin e partisë së Mickoskit thuhet se Qeveria e LSDM-së ngjason me talebanët në Afganistan ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Në Danimarkë studentët nuk paguajnë, paguhen

Alsat - parë: 16 orë

Interesimi i nxënësve që dilnin nga bankat e gjimnazit për universitetin ka qenë vazhdimisht në rënie në Danimarkë. Të rinjtë u adresoheshin kryesisht shkollave dhe kurseve profesionale, duke ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Basha akuzon Ramën: Negociatat në rrezik, shkaku je ti

Alsat - parë: 16 orë

Kryetari i Partisë Demokratike tha sot në Kuvend se i është hequr ndihma ekonomike 20 mijë familjeve, ndërsa për ta nuk ka pasur asnjë shpjegim. “Asnjë fjalë nuk thanë përmbi 20 mijë familje ...

23 artikuj të ndërlidhur »