TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ABC News

Lulzim Basha në rrjetet sociale për çmimin e ujit

ABC News - parë: 13 orë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e quan kriminale vendimin për rritjen e çmimit të ujit në Tiranë. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Basha thotë se ky është një veprim kundër ...

93 artikuj të ndërlidhur »

Jugu i Francës në emergjencë nga flakët

ABC News - parë: 13 orë

Jugu i Francës është në gjendje emergjence nga flakët që kanë shpërthyer në disa zona pyjore gjatë orëve të fundit. Janë shkrumbuar mbi 3 mijë hektarë tokë përgjatë rivierës franceze dhe ishullin e ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Pazari shekullor në Roskovec

ABC News - parë: 13 orë

Çdo të dielë organizohet pazari i Roskovecit, një treg që zhvillohet ndër shekuj, ku mund të gjesh të gjitha produktet vendase. Materiali i përgatitur nga korespondentja jonë në Fier Valbona ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Vrau babain dhe plagosi nënën e tij, 21 vjeçari ka shfaqur shenja depresioni

ABC News - parë: 14 orë

21 vjeçari Mirald Metallari ka thënë në polici se në momentin kur qëlloi babain e tij, i ka pasur sytë e mbyllur dhe nuk e ka parë nënën që i doli përpara.

71 artikuj të ndërlidhur »

Dërgohet për gjykim ish-kryebashkiaku i Dibrës Shukri Xhelili

ABC News - parë: 14 orë

Prokuroria e Dibrës dërgon për gjykim ish-kryetarin e Bashkisë, Shukri Xhelili, i akuzuar për veprën penale “Mosdeklarim dhe deklarim i rremë i pasurisë”.

13 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti Erdogan i bën thirrje muslimanëve

ABC News - parë: 14 orë

Presidenti I Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, I bëri thirrje gjithë muslimanëve që të mbrojnë xhaminë Al-Aksa në Jeruzalem. Ai nuk I ka kursyer akuzat ndaj Izraelit.

54 artikuj të ndërlidhur »

Ministri i Shkupit në Tiranë

ABC News - parë: 14 orë

Përveç mbledhjeve të përbashkëta me Qeverinë e Kosovës, Shqipëria do të zhvillojë një mbledhje të tillë edhe me Qeverinë e Maqedonisë. Lajmi u bë i ditur gjatë vizitës së kreut të diplomacisë së ...

72 artikuj të ndërlidhur »

Personat talasemikë kanë nevojë për gjak

ABC News - parë: 14 orë

Rreth 600 persona talasemikë në vend përballen me mungesën e gjakut. Arsye sipas mjekëve është rënia e numrit të dhuruesve vullnetarë. Bluzat e bardha i bëjnë apel qyetarëve të ndihmojnë këta persona.

2 artikuj të ndërlidhur »

Mungesa e ujit të pijshëm në Romë

ABC News - parë: 14 orë

Papa Francesco vendosi të mbyllë 100 shatërvanet në Vatikan për të mos shpërdoruar ujin, në një moment që Roma përballet me periudhën më dramatike për sa i përket furnizimit me ujë të pijshëm.

14 artikuj të ndërlidhur »

Financat: Rriten 15% shpenzimet publike në 6 mujorin e parë

ABC News - parë: 15 orë

Zgjedhjet dhe fushata elektorale kanë nxitur shpenzimet publike që në muajt e parë të vitit. Statistikat fiskale flasin për rritje të vlerës së investimeve me 15% në gjysmën e parë të këtij viti.

2 artikuj të ndërlidhur »

Një person hodhi dinamit në Karaburun

ABC News - parë: 15 orë

Një person është plagosur në Karaburun nga hedhja e një sasie lëndë plasëse në det teksa ishte duke notuar në këtë zonë. Mësohet se Ilir Ameti nga Orikumi i Vlorës ishte zhytur në thellësi kur është ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Gati rishikimi i buxhetit 2017

ABC News - parë: 15 orë

Thatësira dhe nevoja për të blerë energji elektrike po nxisin rishikimin e buxhetit këtë viti. Financat bëhet e ditur se po bëjnë gati draftin për ta kaluar në shtator në Kuvend.

4 artikuj të ndërlidhur »

Të enjten Mlada Boleslav-Skënderbeu

ABC News - parë: 15 orë

Të enjten skuadra e Skëndërbeut do të përballet me Mlada Boleslav në turin e tretë të Europa Ligës. Trajneri Ilir Daja e ka vlerësuar këtë ndeshje si me të vështirë se me Kairatin.

8 artikuj të ndërlidhur »

Sekuestrohet rreth 44 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar

ABC News - parë: 16 orë

Rreth 44 kg drogë e llojit marijuanë është kapur nga policia në kufirin greko-shqiptar. Operacioni u krye në Janinë nga njësia antidrogë e Patrës. Në një mjet i cili kishte si destinacion qytetin e ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Veliaj për krizën e ujit në Tiranë

ABC News - parë: 16 orë

Kriza për ujë në Tiranë, sipas kryetarit të bashkisë, ende nuk ka kaluar. Erion Veliaj iu bëri thirrje qytetarëve ta kursejnë atë, ndërkohë që tha se brenda pesë vitesh kryeqyteti do të ketë ujë 24 ...

93 artikuj të ndërlidhur »

Maqedoni-Shqipëri përballen në 3 gusht

ABC News - parë: 16 orë

Është kthyer në nje kantier stadiumi i Strumicës ku Maqedonia do presë Shqipërinë më 3 gusht në përballjen për turin e tretë të Europa League. Ndërhyrjet janë të detyrueshme dhe UEFA nuk e ka shtuar ...

Basha mbledh këshilltarët bashkiakë për ujin

ABC News - parë: 16 orë

Lulzim Basha zhvilloi një takim me grupin e këshilltarëve bashkiakë të Tiranës. Pas saj Leonard Olli, deklaroi se rritja e çmimit të ujit është një akt abuziv dhe vjedhje e qytetarëve, njësoj si me ...

Deutsche Welle për Volkswagen

ABC News - parë: 16 orë

Deutsche Velle shkruan se skandali i rradhës që ka përfshirë firmën emadhe automobolistike gjermane Voksvagen, ka të bëjë me faktin se kjo kompani mendohet të ketë qenë dora e djathtë e diktaturës ...

Verilindja përfshihet nga reshjet

ABC News - parë: 16 orë

Rajoni i verilindjes u përfshi nga reshjet por situata hidrike në Kukës vazhdon të jetë kritike. Niveli i Liqenit të Fierzës ka rënë në kuotën 270 ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri grek Tsipras për krizën ekonomike

ABC News - parë: 16 orë

Alexis Tsipras tashmë mund të deklarojë se për Greqinë, më e keqja e krizës financiare ka kaluar. Kryeministri grek thekson ndër të tjera se tashmë mund të thotë me bindje se ekonomia e vendit po ...